Situacija u kojoj su više sela (Kamenica, Brenica, Cerje) i naselja (Vrbica, Kapetanove Pojate, Dabilo, Tripun i Vinik), bila van sistema organizovanog odvoza smeća , dovela je do stvaranja najveće divlje deponije „Bela zemlja“ u opštini Pantelej/Grad Niš.
Decenijama taloženi otpad dostigao je debljinu od oko deset metara, sa jezgrom deponije površine oko 3 ha, dok je vetrom i vodom raznošeno smeće zauzimalo u dodatku još oko 2 ha.
Da šteta bude veća, deponija se „ugnezdila“ na lokaciji sa koje se pruža prelep pogled na Niš i okolinu, na putu koji povezuje najposećenija izletišta Kamenički vis i Dabilo sa gradom i samim tim ugrožavala napore za razvoj turizma.
Zahvaljujući podršci resornog ministarstva, opštine, JKP, Erste volonera, dece volontera i stanovika iz Kamenice i okoline, uspeli smo da saniramo deponiju.
Na početku je deponija mašinski zaravnjena i zasuta zemljom, nakon čega smo je ručno čistili a potom i ogradili i oplemenili sadnicama.
Kako bi transformacija bila potpuna a naziv projekta opravdan, na deponiji je sagrađen vidikovac.
Radi obezbeđivanja održivosti rezultata (da ne dođe do obnavljanja deponije), tokom projekta su prikupljeni potpisi i organizovan je odvoz smeća iz Kamenice. Danas se u sistemu organizovanog odvoza smeća nalaze sva naselja koja su na početku projekta bila prepoznata kao „generatori otpada“.
Lokacija nekadašnje deponije „Bela zemlja“ sve više se pretvara u izletište a njen vidikovac osim ljubitelja prirode, danas koriste i lovočuvari, poljočuvari, šumari i vatrogasci.
Na sreću, osim slika nas ništa drugo ne može podsetiti na nekadašnje stanje…